SPÓŁDZIELNIA PRACY
LEKARZY SPECJALISTÓW
INFORMACJA
(91) 434 73 06 (91) 434 73 06
REJESTRACJA ONLINE Rejestracja online Medicus Facebook
Menu
Informujemy, że wyniki laboratoryjne online są dostępne przez okres 3 miesięcy od momentu wykonania badania. OK

AKTUALNOŚCI

Przepukliny pachwinowe, mosznowe i udowe

Przebieg choroby
W początkowym okresie formowania się przepukliny pacjent odczuwa dyskomfort, niekiedy ból w okolicy pachwiny, jądra i górnej, wewnętrznej powierzchni uda. Z czasem podczas większego wysiłku w pachwinie pojawia się miękki guz, który w początkowej fazie zanika po odpoczynku lub przy zmianie pozycji na leżącą. W przebiegu choroby przepuklina stale powiększa się i po dłuższym okresie czasu schodzi do worka mosznowego. Mówimy wtedy o przepuklinie mosznowej. Worek przepukliny potrafi mieć objętość kilku litrów.
Powikłania
Powikłania mogą wystąpić już we wczesnym stadium choroby, kiedy worek przepuklinowy wraz z zawartością uwięźnie i nie daje odprowadzić się do jamy brzusznej. Dochodzi wtedy do ucisku i niedokrwienia uwięźniętego jelita. Prowadzi to do obrzęku i zamknięcia światła jelita i w konsekwencji do rozwoju niedrożności przewodu pokarmowego, a po kilku godzinach do martwicy uwięźniętego jelita. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga operacji w trybie pilnym.
Leczenie
Przepuklina stale powiększa się doprowadzając do istotnego ograniczenia sprawności fizycznej. Stwarza to problemy w pracy i w życiu codziennym, a często zmusza pacjenta do rezygnacji z uprawiania ulubionego sportu.
Jedynym sposobem leczenia przepuklin jest leczenie operacyjne. Najczęściej stosowane metody leczenia to operacje tradycyjne, z wykorzystaniem do rekonstrukcji ubytku własnych tkanek pacjenta. Najbardziej znane są operacje metodą Shouldice’a, Bassiniego i Kirschnera. Drugą grupę stanowią coraz częściej stosowane operacje z plastyką beznapięciową, z użyciem niewchłanialnej siatki polipropylenowej np. met. Lichtensteina. Operacja sposobem Lichtensteina to metoda charakteryzująca się niskim (ok. 1%) odsetkiem nawrotów, niewielkim nasileniem dolegliwości bólowych i pozwalająca na szybki powrót do pełnej sprawności. Kolejna grupa zabiegów to operacje laparoskopowe, w których wrota przepukliny zaopatruje się od strony jamy brzusznej.
Możliwości leczenia przepuklin w Spółdzielni Medicus
Operacje wykonuje się na sali operacyjnej. Kwalifikacja do operacji odbywa się podczas wizyty u chirurga. Pacjent po konsultacji i zleceniu niezbędnych badań podstawowych umawia się na dogodny termin operacji. Zakres badań, jakie musi zrobić pacjent to morfologia krwi, jonogram, parametry krzepliwości, rtg płuc, (jeśli nie posiada aktualnego prześwietlenia), i EKG. W pewnych przypadkach konieczna jest weryfikacja rozpoznania w badaniu usg.
W dniu operacji pacjent powinien być na czczo, zgłosić się o określonej godzinie do gabinetu zabiegowego, gdzie zostanie przygotowany do operacji. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, pod nadzorem anestezjologicznym (pacjent dostaje dożylnie leki sedatywne i przeciwbólowe) lub w narkozie dożylnej.
Operacja polega na wypreparowaniu i zaopatrzeniu worka przepuklinowego oraz wzmocnieniu tylnej ściany kanału przepuklinowego przy pomocy syntetycznej siatki polipropylenowej beznapięciową metodą Lichtensteina.
Po operacji pacjent przebywa w sali pooperacyjnej, gdzie jest obserwowany i odpoczywa przez pewien czas po zabiegu. Po ok. 1 do 2 godzin udaje się do domu.
Po operacjach przeprowadzanych w Spółdzielni pacjent otrzymuje kartę informacyjną z numerem telefonu lekarza operującego i umawiany jest na wizytę kontrolną za 3 do 5 dni. W razie potrzeby wypisywane jest zwolnienie lekarskie.
Rekonwalescencja
Znieczulenie działa jeszcze przez 2-3 godziny po operacji. W tym czasie należy przyjąć wypisany lek przeciwbólowy. Leki przez pierwsze dni trzeba przyjmować regularnie. W ciągu następnych dni ból wyraźnie zmniejsza się i leki można przejmować tylko w razie potrzeby i w mniejszych dawkach.
Zalecane są lekkie posiłki i unikanie pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających oraz napojów gazowanych.
Rana powinna być przykryta opatrunkiem. Po kąpieli ranę należy osuszyć, przetrzeć środkiem odkażającym i założyć świeży opatrunek. Szwy zdejmowane są po ok. 7 dniach.
Od pierwszych dni można chodzić. Wysiłek fizyczny – obowiązuje zasada ¾, tzn. przez 3 miesiące obciążenie do 4 kg. Po tym czasie można wrócić do zwykłych czynności. Powrót do pracy możliwy jest, w zależności od charakteru pracy, po 3 tygodniach do 3 miesięcy. Sportowcy po operacji mogą wrócić do uprawiania sportów wyczynowych.
Lek. Jarosław Agapow

REJESTRACJA
Informacja i rejestracja ogólna
(91) 434 73 06 (91) 434 73 06

Rejestracja stomatologiczna
(91) 433 99 80 (91) 433 99 80
(91) 484 65 66 (91) 484 65 66
(91) 484 65 67 (91) 484 65 67
534 742 148 534 742 148
531 018 293 531 018 293
GODZINY PRACY
Lekarze i gabinety stomatologiczne:
8:30-19:00 poniedziałek-piątek
8:30-13:00 sobota
Laboratorium:
7:00-17:00 poniedziałek-piątek
8:30-12:30 sobota
Pracownia rentgenowska:
8:00-18:30 poniedziałek-piątek
8:30-13:00 sobota
NASZA PLACÓWKA
Plac Zwycięstwa 1
70-233 Szczecin

Czynna w godzinach:
7:30-19:00 poniedziałek-piątek
8:30-13:00 sobota
Świadczymy usługi medyczne dla pacjentów firm:

Luxmed
Allianz
Medicover
Enelmed
Compensa TU S.A.