Zadbaj o swoje serce!
EKG spoczynkowe
Badanie EKG spoczynkowe jest podstawowym badaniem dla oceny narządu krążenia. Każda ocena stanu serca wymaga badania EKG. Istotą badania jest zarejestrowanie potencjałów elektrycznych wytwarzanych w związku z czynnością serca. Elektrody umieszczone w określonych częściach ciała są połączone z aparatem elektrokardiograficznym i dzięki temu uzyskuje się zapis elektrokardiograficzny – elektrokardiogram. Zmiany patologiczne serca takie jak zaburzenia rytm, zmiany niedokrwienne – zawał, przerost komór i przedsionków, zaburzenia elektrolitowe, wpływ poszczególnych leków maja swoje obrazy elektrokardiograficzne. Rozpoznanie tych obrazów stanowi istotę diagnostyki elektrokardiograficznej. Chociaż elektrokardiografia ma już długa historię; pierwszy zapis czynności elektrycznej serca to rok 1887 – fizjolog ang. August Waller, metoda jest ciągle aktualna, niezastąpiona i służy coraz większej ilości pacjentów.
EKG wysiłkowe
W razie wątpliwości co do istoty bólu w klatce piersiowej, oceny stopnia zmian już rozpoznanej choroby niedokrwiennej serca, oceny skuteczności przeprowadzonych zabiegów poprawiających ukrwienie serca – wykonuje się próbę wysiłkową. Również celowe jest wykonanie próby wysiłkowej dla oceny tolerancji wysiłku w pracy zawodowej, wyczynie sportowym ale i rekreacji. Wykonanie próby wysiłkowej polega na obciążeniu pacjenta stopniowanym wysiłkiem na bieżni. W czasie badania cały czas monitorowane jest badanie EKG, obserwuje się stan pacjenta, stopień zmęczenia, wartości ciśnienia. Jeżeli w obrazie elektrokardiograficznym pojawia się typowe zmiany niedokrwienne, zwłaszcza przy małym wysiłku, zaburzenia rytmu, ból za mostkiem – świadczy to, że próba jest dodatnia. Próba ujemna świadcząca o prawidłowym stanie narządu krążenia. O ile nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do wykonania elektrokardiogramu spoczynkowego to wykonanie próby wysiłkowej posiada liczne przeciwwskazania np. świeży zawał serca, nadciśnienie tętnicze pow. 200/110 , nadciśnienie płucne i wiele innych. Dlatego kwalifikacja do badania winna być przeprowadzona przez lekarza.
Ambulatoryjne monitorowanie EKG tzw. Holter- EKG.
Badanie umożliwia wielogodzinne rejestrowanie EKG (24 lub 48 godz.). Badanie pozwala na dobową ocenę podstawowego rytmu, wykrycie zaburzeń rytmu i przewodzenia, oraz ocenę zmian w ukrwieniu serca.
Dzięki badaniu można wykryć komorowe zaburzenia rytmu zagrażające życiu.
Badanie jest też niezwykle przydatne w diagnostyce przyczyn omdleń.
Badanie Holter EKG rejestratorem 12 kanałowym - są to takie odprowadzenia jak w elektrokardiogramie spoczynkowym.
Badanie pozwala jeszcze dokładniej zlokalizować obszary niedokrwienia, jak również pochodzenie zaburzeń rytmu.
Badanie 24 godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego tzw. Holter ciśnieniowy.
Badanie pozwala na 24 godzinny automatyczny pomiar ciśnienia krwi.
Z utworzonych pomiarów powstaje średnia dobowej wartości ciśnienia – norma 130/80,
wartości dziennej 135/85, nocnej 120/70.
Badanie jest wskazane w tzw. nadciśnieniu „białego fartucha”, kiedy ciśnienie w gabinecie lekarskim jest wysokie, a weryfikowane tym badaniem jest prawidłowe.
Pozwala ocenić skuteczność leczenia, jak również zachowanie się ciśnienia w dzień i w nocy.
Prawidłowo, wartość ciśnienia nocnego obniża się.
Badanie Holter RR staje się obecnie coraz bardziej dostępne i częściej zalecane.
Powrót do listy aktualności